وکیل انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت

 

وکیل انحصار وراثت یکی از وکلای متخصص است که به صورت حرفه‌ای وکالت پرونده‌های انحصار وراثت را می‌پردازد و به تمام قوانین اشراف دارد. وکلا امروزه مهم‌ترین نقش را در پیشبرد پرونده‌های مختلف دارند و به لحاظ حقوقی مشورت با آنها امری غیر قابل اجتناب است. نکته مهم در این مورد این است که وکیل پایه یک دادگستری معمولاً باید به صورت تخصصی در پرونده‌های مهم فعالیت داشته باشد.

وکیل انحصار وراثت کیست؟

در بسیاری از موارد مال دنیا و تقسیم ارث بین بازماندگان با درگیری‌ها و مشکلات حقوقی زیادی همراه است. شما با داشتن یک وکیل انحصار وراثت خوب می‌توانید از تنش‌ها و مشکلات خانوادگی بپرهیزید و همچنین بدون دردسر به حق خود برسید.

مشاوره با وکیل انحصار وراثت می‌تواند برای امور مختلفی انجام شود و حداقل مسیری را که باید طی کنید مشخص می‌کند. با استفاده از این روش در کوتاه‌ترین زمان ممکن سهم هر شخص مشخص می‌شود و در فرایندهای قانونی به افراد نسبت داده می‌شود.

شایسته ذکر است که برای داشتن وکیل لازم نیست تمام وراث به وکیل وکالت بدهند. تنها کافی است یکی از وراث به وکیل مراجعه کند و وکالتنامه مناسب را امضا کند. همچنین اگر یکی از ورثه یا ذی نفع برای اخذ گواهی انحصار ورثه اقدام کند، کافی است.

گواهی انحصار وراثت چیست؟

زمانی که دادگاه وراث را تشخیص داده و تعیین می‌کند، یک گواهی به نام گواهی انحصار وراثت صادر می‌کند. برای طلب کردن این گواهی هر کدام از فراث یا افراد ذینفع می‌توانند اقدام کنند. حتی کسانی که طلبکار باشند یا کسی که به عنوان وکیل یا مسئول اجرای وصیتنامه وکالت دارد می‌تواند از دادگاه صدور این گواهی را درخواست کند. در این گواهی میزان سهم هر یک از افراد مشخص می‌شود و توسط شورای حل اختلاف محل زندگی متوفی صادر می‌شود. ورثه و یا هر کس دیگری برای انجام امور حقوقی، بانکی، ثبتی و … به گواهی انحصار ورثه احتیاج دارند.

مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت

یکی از متداول‌ترین پرسش‌ها در مورد انحصار وراثت این است که این کار چقدر زمان می‌‌برد و چقدر باید از فوت فرد گذشته باشد تا بتوان انحصار وراثت را صورت داد. اینکه دریافت گواهی انحصار وراثت چقدر طول بکشد، تا حد زیادی به این بستگی دارد که تقاضای گواهی محدود یا ناحدود صورت گرفته باشد. معمولاً در کمتر از دو ماه می‌توان این گواهی را دریافت کرد.

اما در مورد زمان انحصار وراثت بعد از فوت باید گفت که این مورد کاملاً اختیاری است و بعد از انجام کارهای حقوقی مربوط به فوت و ثبت گواهی فوت، می‌توان برای انحصار وراثت اقدام کرد.

چه مدارکی برای درخواست گواهی انحصار وراثت لازم است؟

در صورتی که یک وکیل خوب برای انحصار وراثت اختیار کرده باشید، لازم نیست حتی به مدارک آن فکر کنید. اما ما در این بخش این مدارک را برای آگاهی بیشتر شما عزیزان معرفی می‌کنیم و البته چند نکته را نیز در این مورد بیان می‌کنیم:

 • گواهی فوت متوفی
 • شناسنامه متوفی
 • عقدنامه در صورتی که متوفی ازدواج کرده باشد
 • شناسنامه وراث
 • در صورت موجود بودن، وثیت نامه رسمی
 • مدرک یا سندی که به نفع ذینفع دلالت می‌کند
 • شهادت نامه ۳ شاهد که در دفتر ثبت اسناد رسمی ثبت و گواهی شده باشد

در مورد انحصار وراثت نکاتی وجود دارد که شامل:

اخذ گواهی انحصار وراثت تنها با مدارک شناسایی یکی از وراث و حتی بدون گواهی فوت و تنها با استفاده از استعلام اداره ثبت احوال ممکن خواهد بود. در صورتی که این اقدام انجام شود، به دلیل به طول انجامیدن فرایند استعلام، ۳ تا ۷ روز به زمان اخذ گواهی اضافه می‌شود. همچنین باید گفت که وکیل انحصار وراثت با استفاده از وکالت خود می‌تواند این اقدام‌ها را به راحتی انجام دهد.

وکیل انحصار وراثت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

از ویژگی‌های یک وکیل انحصار وراثت خوب می‌توان به این اشاره کرد که وی قبل و بعد از اقدام برای اخذ گواهی انحصار وراثت، پرونده را به خوبی مطالعه می‌کند و روند دادرسی را با توجه به تجربیات و آشنایی خود پیشبینی می‌کند.

وکیل باید از نحوه تقسیم مال در چنین مواردی کاملاً آگاه باشد و در پروسه‌های حقوقی مربوطه طوری عمل کند که بتواند از حقوق موکل خود دفاع کند.

امانت داری وکیل

یک وکیل به دلیل ماهیت شغل خود ارتباط حساسی با موکل دارد و اسرار زیادی را از موکل خود متوجه می‌شود. شایسته ذکر است که وکیل انحصار ورثه به دلیل امکان تعلق مال زیاد و گاها حساس شدن پرونده ممکن است حساس‌تر نیز باشد. بنابراین اخلاف حرفه‌ای و قابل اعتماد بودن وکیل بسیار مهم است و در جلسات اول آشنایی این مورد حتما باید تشخیص داده شود.

اخلاق حرفه ای

وکیلی که اخلاق حرفه‌ای دارد هر حق الوکاله‌ای که دریافت می‌کند، خود را به عنوان نماینده تام موکل فرض می‌کند و از هیچ کاری برای رسیدن وی به حقوقش دریغ نمی‌کند.

بازداری از بیراهه و توقعات غیر عادی

یکی دیگر از ویژگی‌های وکیل متخصص و مناسب این است که موکل را از انتخاب نامناسب باز می‌دارد و توقعات او را با واقعیت هماهنگ می‌کند. اگرچه وکیل می‌تواند در احقاق حق موکل موثر باشد اما نمی‌تواند قانون را برای این هدف زیر پا بگذارد؛ بنابراین تنها مسیر ممکن برای رسیدن به موفقیت در پرونده پروسه‌های قانونی است که وکیل در آنها تخصص دارد.

صداقت و راستگویی وکیل انحصار وراثت تا حد زیادی می‌تواند به موکل در تنظیم توقعات و در پی آن درست کردن تصمیماتش تاثیر بگذارد.

ساده کردن پرونده انحصار وراثت

یک وکیل مجرب و متبحر از پیچیده شدن فرایند دادرسی انحصار وراثت جلوگیری می‌کند. گاها سیستم‌های قضایی از راهنمایی‌های وکیل استفاده می‌کنند تا سریع‌تر و ساده‌تر پرونده را پیش ببرند و وکیل در این میان نقش مهمی دارد. به خصوص زمانی که انحصار وراثت با مشکل و اعتراض برخی روبه رو شده است، یک وکیل خوب باید از خارج شدن پروسه دادرسی از وضعیت طبیعی خودش جلوگیری کند.

سابقه خوب

تنها دلیلی که به جای عبارت وکیل انحصار وراثت، تنها از کلمه وکیل استفاده نمی‌کنیم، این است که وکیل مناسب این پرونده باید تخصصی انتخاب شود. یعنی وکیل پایه یک دادگستری را اختیار کنید که از شرایط پرونده شما آگاه باشد و در زمینه انحصار وراثت تجربه و سابقه خوبی داشته باشد. تنها در این صورت است که وکیل با جزئیات دادرسی و صدور گواهی انحصار وراثت آشناست و می‌تواند تمام مراحل بدون مشکل طی کند.

آگاهی از اطلاعات و دانش روز

از مهم‌ترین ویژگی‌های چنین وکیل متبحری که قبلاً ذکر کردیم، دانش و آگاهی کافی از اطلاعات حقوقی و سایر زمینه‌هاست. وکیل علاوه بر اینکه باید در زمینه تخصصی خود اطلاعات کافی داشته باشد، باید در تمام زمینه‌هایی که ممکن است مربوط به فرایندهای قضایی باشد آگاهی داشته باشد تا در هر شرایطی بتواند کمک کننده باشد.

مراحل انحصار وراثت

هزینه وکیل برای انحصار وراثت چقدر است؟

به طور کُلی می‌توان گفت هزینه حق الوکاله وکیل را فرد یا افرادی که اقدام به اختیار وکیل کرده‌اند باید بپردازند و همه وراث مجبور نیستند این هزینه را پرداخت کنند. در نهایت باید گفت که معمولاً بهترین وکیل انحصار وراثت هم برای چنین پرونده‌هایی هزینه زیادی ندارد و مبلغ دقیق آن تا حد زیادی به پرونده مورد نظر و وکیل انتخابی بستگی دارد.

البته منظور از انحصار وراثت آنلاین می‌تواند سامانه ثنا و سامانه درخواست گواهی فوت باشد. توجه داشته باشید که تنها بخشی از این مراحل می‌توان آنلاین انجام داد و وکیل نیز در این موارد به شما کمک می‌کند؛ اما برای تکمیل دادرسی حقوقی به پیگیری حضوری احتیاج دارید.

انحصار وراثت چه مراحلی دارد؟

یکی دیگر از متداول‌ترین ابهامات در مورد انحصار وراثت، در مورد گام‌ها و مراحل آن است که کمی افراد را گیج می‌کند.

مهم‌ترین هدف شما در این مورد باید دریافت گواهی انحصار وراثت باشد تا اموال متوفی در میان نزدیکانش تقسیم شود. مراحل این فرایند به ترتیب شامل:

دریافت فرم انحصار وراثت

در اولین مرحله شما باید به شورای حل اختلاف شهر خود مراجعه کنید و فرم مربوط به انحصار وراثت را دریافت کنید. سپس نام تمام افرادی که ذینفع هستند نوشته شده و توسط شورا صحت آن سنجیده می‌شود. توجه داشته باشید که این مرحله از سال ۹۷ به بعد از دفاتر قضایی پیگیری می‌شود.

تایید وراثت

در مرحله بعد باید استشهاد محضری دریافت کنید. در واقع شما به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنید و فرمی را که از شورا دریافت کرده‌اید، به همراه مدارک لازم به محضر می‌رسانید. شایسته ذکر است که داشتن دو شاهد در محضر برای امضای استشهادنامه لازم است. این دو شاهد باید با وارثین آشنا باشند.

مراجعه مجدد به شورای حل اختلاف

بعد از مراحل مذکور باید دوباره به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و فرم تکمیل شده را به همراه مدارکی که قبلاً ذکر کردیم به شورا بدهید. توجه داشته باشید که در شرایط مختلف ممکن است این مدارک متفاوت باشند و اطلاع دقیق از آنها به نظر شورا و همچنین راهنمایی وکیل انحصار وراثت بستگی دارد.

پیگیری شورای حل اختلاف

پس از ارائه مدارک به شورای حل اختلاف، این شورا همه شواهد و مدارک را بررسی می‌کند و در یک روزنامه کثیر الانتشار تقاضای وراثت را منتشر می‌کند تا اگر وارث دیگری نیز باشد آگاهی پیدا کند. هزینه انتشار آگهی با وارثین خواهد بود. در این مرحله تا یک ماه برای مراجعه افراد احتمالی به دادگاه صبر می‌کنند و بعد گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود.

بعد از طی شدن مراحل انحصار وراثت، گواهی صادر می‌شود و وراث می‌توانند در این مرحله اعتراض خود را ثبت کنند.

نمونه دادخواست انحصار وراثت توسط وکیل

شرح یک دادخواست کامل از سوی وکیل انحصار وراثت به صورت زیر است:

 • خواهان: خانم/ آقای …
 •  خوانده: نام سایر وراث و ذینفعان
 • وکیل: خانم/ آقای …
 •  خواسته: صدور گواهی انحصار وراثت
 •  دلایل و منضمات: نام تمام مدارکی که قصد تحویل آنها به شورا را دارید نوشته می‌شود.
 •  دادخواست

با سلام
احتراما به استحضار می‌رساند متوفی … مورث موکل اینجانب فرزند … با شماره شناسنامه … متولد سال … صادره از … که با موکل بنده نسبت … دارند، با توجه به گواهی فوت صادره در تاریخ به علت … در بیمارستان شهر … مرحوم گردیده‌اند. شایسته ذکر است که متوفی پیرو دین … و مذهب … بوده‌اند و نام وراث ایشان شامل: (نام وراثت به همراه شماره شناسنامه و تاریخ تولد آنها ذکر می‌شود)
متوفی به جز موارد ذکر شده ورثه دیگری ندارد و دارایی ایشان کمتر/ بیشتر از پانصد میلیون ریال می‌باشد. لذا رسیدگی و صدور گواهی انحصار وراثت استدعاست.

شماره وکیل انحصار وراثت

موسسه حقوقی وکلای آفتاب با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه‌های حقوقی مختلف از جمله انحصار وراثت بسیار معتبر است. این موسسه باب بهترین وکلای انحصار وراثت همکاری می‌کند و علاوه بر آن از خدمات مشاوره آنلاین نیز بهره می‌برد.
توصیه می‌کنیم در صورتی که هر گونه ابهام یا مشکلی در این زمینه یا هر زمینه حقوقی دیگری دارید، با وکلای آفتاب تماس بگیرید تا در صورت لزوم شماره وکیل انحصار وراثت مناسب خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

وکیل انحصار وراثت چه خدماتی ارائه می‌کند؟

در بسیاری از موارد دیده شده که تقسیم ارث بین ورثه با مشکلات و تنش‌هایی همراه است که ممکن است ابعاد حقوقی نیز به خود بگیرد. برای اینکه از کشمکش بیشتر در این دعاوی جلوگیری شود و مشکل خاصی بین طرفین ایجاد نشود، می‌توان از وکیل انحصار وراثت استفاده کرد. این وکیل با ارائه مشاوره و شرکت در دادگاه به شما کمک می‌کند در یک پرونده انحصار وراثت، ارث خود را دریافت کنید و البته این کار را در آرامش انجام دهید.

یک وکیل انحصار وراثت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

از آنجایی که انحصار وراثت ممکن است ابعاد گسترده مالی داشته باشد، مهم‌ترین ویژگی که وکیل باید داشته باشد امانت داری است. بعد از این مسئله تخصص و تجربه وکیل در این زمینه مهم است تا وکیل بتواند به خوبی از حق موکل خود دفاع کند و ارث را تمام و کمال بین ورثه تقسیم کند.

دستمزد وکیل انحصار وراثت خوب چقدر است؟

هزینه حق الوکاله وکیل انحصار وراثت به توافق طرفین بستگی دارد و نمی‌توان یک مبلغ ثابت را به این منظور در نظر گرفت. مقدار دقیق این دستمزد به پیگیری‌هایی که وکیل انجام می‌دهد و زمانی که برای احقاق حق شما در پرونده انحصار وراثت اختصاص می‌دهد بستگی دارد.

چرا استفاده از وکیل انحصار وراثت ضروری است؟

در اغلب موارد پرونده انحصار وراثت بسیار پیچیده می‌شود و ممکن است افراد و مال زیادی را شامل شود. به خصوص زمانی که ارزش مالی ارث زیاد است، پیچیدگی دو چندان است و تنها به کمک یک وکیل ماهر است که می‌توان پرونده را حل و فصل نمود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *