وکیل چک

وکیل چک

طبق قانون در صورتی که یک چک از سمت بانک گواهی عدم پرداخت بگیرد یا اصطلاحاً برگشت بخورد، دارنده چک می‌تواند برای دریافت وجه مورد نظرش اقدام به طرح شکایت کیفری کند. یکی از مواردی که همین ابتدا بهتر است بدانیم این است که دارنده چک موظف است تا شش ماه بعد از تاریخ صدور چک، برای وصول آن اقدام کند؛ در غیر این صورت نمی‌تواند شکایت کند.

معمولاً وصول چک یکی از مباحث حقوقی پردردسر است که اغلب حل مشکلات مربوط به آن از عهده اشخاص خارج از و داشتن یک وکیل چک می‌تواند به این فرایند کمک کند. ما در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به نحوه احقاق حق شما و مطالبه چک صحبت کنیم و در نهایت وظایف و مزایای داشتن یک وکیل چک را نیز بیان کنیم. لطفاً تا انتها با دفتر وکالت ما همراه باشید.

انواع چک

چک انواع مختلفی دارد که به طور خلاصه عبارتند از:

 • چک صادر شده توسط صاحب چک: این نوع از چک‌ها معمول‌‌ترین چک‌ها هستند و ممکن است تایید شده یا عادی باشند. چک عادی در میان همین نوع چک‌ها نیز متداول‌ترین چک بانکی است که صاحب حساب با استفاده از آن می‌تواند دارایی خود در بانک را در وجه حامل یا در وجه یک شخص خاص صادر کند.

چک تایید شده یا چک تضمینی، نوعی از چک است که بانک پرداخت آن را تضمین می‌کند. در واقع بانک با این کار تضمین می‌کند که اگر در حساب صادر کننده چک وجه کافی موجود نبود، بانک مبلغ را پرداخت می‌کند.

 • چک صادر شده توسط بانک: چک‌هایی که بانک صادر می‌کند، انواع مختلفی دارند و مهم‌ترین ویژگی‌ آنها امنیت بسیار بالا است.

در ادامه انواع چک صادر شده توسط بانک را بررسی می‌کنیم:

 • چک رمزدار و بین بانکی: چک‌های بانکی توسط بانک صادر می‌شوند اما درخواست صادر شدن آنها توسط صاحب حساب صورت می‌گیرد. این چک‌ها به صورت نقد وصول نمی‌شوند و مبلغ آنها به حساب بانکی شخص دریافت کننده واریز می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات درباره چک‌های بانکی این است که صدور آنها در وجه حامل ممکن نیست و فقط به یک دریافت کننده تعلق دارند؛ در واقع قابل انتقال به غیر نیستند و به یک شماره حساب واریز می‌شوند.

مزیت این چک‌ها نسبت به سایرین این است که امنیت خوبی دارند و پرداخت آنها توسط بانک تضمین شده است.

 • چک تضمین شده رمزدار: این نوع از چک را نیز بانک صادر می‌کند و پرداخت آن توسط بانک تضمین شده است. صاحب حساب با دادن چک شخصی خود به بانک، چک تضمینی بانک را دریافت می‌کند و به دریافت کننده می‌دهد. صدور این چک‌ها در وجه حامل ممکن است و تفاوتی با پول رایج ندارند.
 • چک مسافرتی: این چک‌ها توسط بانک و برای شعب همان بانک یا کارگزاران آن صادر می‌شوند. از این چک‌ها به عنوان جایگزین پول نقد استفاده می‌شود و حمل آن را آسان می‌کند.

آیا برای وصول چک نیاز به وکیل است؟

همانطور که می‌دانید دعاوی چک برگشتی بسیار حساس هستند و معمولاً وجه زیادی را شامل می‌شوند. بنابراین اگر به درستی در دعاوی حقوقی چک عمل نکنید، ممکن است دچار خسارت‌های مالی بزرگی شوید. بنابراین اغلب اوقات پیش می‌آید که برای احقاق حق خود و یا وصول چک برگشتی، به وکیل پایه یک دادگستری که متخصص وصول چک نیز می‌باشد استفاده کنید. وکیل چک می‌تواند شکایت‌های مربوط به چک‌های برگشتی را مورد رسیدگی قرار دهد و یا شکوائیه مورد نیاز شما را تنظیم کند. چنین وکیلی به طور کامل با قوانین و پروسه‌های مربوط به چنین پرونده‌هایی آشناست.

با توجه به اینکه امروزه برای معاملات، چک مناسب‌ترین جایگزین به جای وجه نقد است، چنین پرونده‌هایی بسیار متداول هستند و مشکلات زیادی در این زمینه به ما گزارش می‌شود. گاهی اوقات وضعیت از این هم پیچیده‌تر می‌شود. به عنوان مثال اگر شخصی به جای وجه نقد چک صادر کند و به هنگام سر رسید چک به بانک مراجعه کنید و چک برگشت بخورد چه کار می‌کنید؟ یا اگر شخص صادر کننده چک داخل ایران نباشد چه می‌کنید؟ اگر مشغله کاری شما اجازه ندهد به چک برگشتی رسیدگی کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر از قوانین مربوط به چک و سفته بی‌خبر باشید و به سادگی چک نامعتبر دریافت کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ تمام این سوالات را نزد وکیل چک برگشتی باید جست. این وظیفه وکیل چک است که به مشکلات مربوط به چک شما رسیدگی کند و انتخاب‌های مناسبی را در اختیار شما قرار دهد. البته در این باره باید گفت که رسیدگی حقوقی معقول‌ترین راه رسیدگی به یک چک برگشت خورده یا سایر مشکلات مربوط به چک است؛ در غیر این صورت مشکلات دیگری نیز ممکن است برای شما به وجود بیاید. موسسه آفتاب با همکاری با بهترین وکیل چک می‌تواند از به وجود آمدن چنین مشکلاتی برای شما جلوگیری کند.

هزینه وکیل برای چک برگشتی

در مورد هزینه استخدام وکیل چک برای رفع مشکلات مربوط به چک برگشتی، متغیر است. در واقع وابسته به اینکه به چه پرونده‌ای بررسی می‌کنید و حتی مبلغ چک چقدر است، هزینه وکیل می‌تواند متفاوت باشد. البته در این مورد باید گفت که تخصص و تجربه وکیل نیز بر هزینه آن تاثیرگذار است و یک وکیل متبحر معمولاً مبلغ بالاتری را پیشنهاد می‌دهد. گاهی اوقات درصدی از مبلغ چک به وکیل پیشنهاد می‌شود که در این صورت هر چه مبلغ بیشتر باشد، هزینه وکیل نیز بیشتر است.

به طور کُلی باید گفت که هزینه وکیل طبق توافق شما و وکیل تعیین می‌شود و به شرایط مختلفی بستگی دارد. در این خصوص بهتر است با افراد مختلفی مشورت کنید و توجه داشته باشید که همیشه مبلغ پیشنهادی بالا، نشان‌دهنده تبحر وکیل نیست. اما به هر حال وکلای پایه یک دادگستری معمولاً مبالغ بیشتری را پیشنهاد می‌دهند.

وظایف وکیل چک برگشتی 

وظایف وکیل چک برگشتی

در رابطه با وظایف وکیل چک برگشتی باید گفت که اصطلاحاً پاس کردن چک تنها وظیفه وکیل نیست و وکیل وظایف دیگری نیز دارد. یکی از وظایف این وکیل این است که اثبات کند چک صادر شده به منظور انجام معاملات نامشروع، غیر قانونی و ربا نباشد؛ چرا که در صورت اثبات غیر قانونی بودن چک، این چک وصف کیفری ندارد و به لحاظ قانونی فاقد ارزش است.

در این صورت چک کاملا فاقد اعتبار است و مال شما از دست می‌رود. بنابراین اثبات علت یا علل صدور چک یکی از اصلی‌ترین وظایف وکیل مربوط به امور چک است.

در صورتی که تمام جوانب حقوقی و قانونی چک رعایت شده باشد و وکیل بتواند صحت چک را اثبات کند، می‌تواند علاوه بر جنبه حقوقی، از نظر کیفری نیز چک برگشت خورده را پیگیری کند؛ یعنی فردی که چک او برگشت خورده را نیز به لحاظ کیفری مجازات کند. وکیل باید شکایت‌نامه‌ها و دادخواست‌های کامل و مرتبی برای بررسی این پرونده‌ها به دادگاه ارائه کند.

وصول چک برگشتی تضمینی

شاید وصول چک برگشتی برای افراد عادی ساده باشد اما این کار برای یک وکیل متخصص ساده و معمولی است. بنابراین با داشتن یک وکیل خوب برای چک برگشتی می‌توانید تمام مراحل دادرسی را با کمترین دردسر طی کنید. البته انتخاب وکیل مناسب نیز شامل نکاتی است که باید آنها را رعایت کنیم. در این صورت می‌توانید وصول چک برگشتی تضمینی را به او بسپارید.

مزایای وصول چک توسط وکیل

مشاوره با یک وکیل متخصص امور چک که می‌تواند از تجربیات در چنین پرونده‌های برای وکالت‌های چک‌های برگشتی استفاده کند. وصول برخی چک‌ها در شرایط خاصی از توانایی افراد عادی خارج است و تنها یک وکیل زبده است که می‌تواند این مسئله را حل کند.

داشتن وکیل چک علاوه بر اینکه پیگیری پرونده‌های حقوقی و کیفری را برای شما آسان می‌کند مزایای دیگری نیز دارد که شامل:

عدم نیاز به حضور موکل در دادگاه و سایر محل‌ها:

در صورتی که یک وکالت معتبر به وکیل خود بدهید، نیازی به حضور در هیچ یک از مراحل دادرسی شامل دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دایره واخواست، دادگاه، اجرای ثبت، اجرای احکام و … ندارید. بسیاری از افراد نمی‌دانند که داشتن یک وکیل چقدر می‌تواند بر پیشرفت پرونده چک موثر باشد. ضمناً با توجه به اینکه این پرونده‌ها بسیار وقت گیرند، برای افرادی که مشغله کاری دارند داشتن وکیل ضروری است.

کاهش زمان دادرسی:

در اغلب پرونده‌های مالی مربوط به وصول چک، به دلیل عدم آگاهی حقوقی افراد و یا مشغله زیاد آنها، پیگیری و رسیدگی به پرونده طولانی می‌شود. این در حالی است که با کمک وکیل متخصص، زمان احقاق حق موکل بسیار کوتاه می‌شود؛ چرا که وکیل کاملاً به فرایند دادرسی و مواد قانونی آشناست و دقیقاً می‌داند طبق چه اصولی پرونده را پیش ببرد. این مورد علاوه بر کوتاه شدن زمان دادرسی، احتمال موفقیت را نیز افزایش می‌دهد.

احقاق کامل حق موکل:

در موارد برگشت و وصول چک ،علاوه بر مبلغ چک مبلغی نیز به عنوان خسارت تاخیر قابل پیگیری است. در واقع با توجه به تاریخ برگشت خوردن چک، دارنده می‌توان از صادر کننده آن خسارت طلب کند. وکیل چک متبحر می‌تواند علاوه بر حصول اطمینان از وصول چک، مبلغ خسارت و سایر مبالغی که ممکن است در قراردادهای فی مابین درج شده باشد، را وصول کند.

حتی از این طریق می‌توان مبلغ حق الوکاله وکیل مورد نظر را نیز از صادر کننده چک بلا محل طلب کرد. همچنین دادرسی برگشت چک از نظر کیفری نیز قابل پیگیری است که وکیل می‌تواند به آن نیز کمک کند.

قانون چک برگشتی

طبق جدیدترین اصلاحات قانون چک در سال ۹۷، به محض اینکه چک به دلیل کسر موجودی برگشت داده شود، بانک‌ها موظف‌اند چک را در سامانه‌ای مخصوص بانک مرکزی ثبت، و کد رهگیری و گواهی عدم پرداخت را به گیرنده تحویل دهند. در این صورت دارنده چک می‌تواند از نظر حقوقی صادر کننده چک را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.
همچنین این اقدام باعث می‌شود تمام حساب‌های بانکی و مالی فرد صادر کننده چک مسدود شود و خدمات بانکی به او داده نشود. همچنین با توجه به قانون جدید، متقاضی دریافت دسته چک باید شرایط مشخصی مثل اعتبار و تراکنش مالی مناسب را داشته باشد تا دسته چک به او تحویل داده شود.

نمونه دادخواست مطالبه وجه چک از طرف وکیل

به طور خلاصه می‌توان دادخواست مطالبه وجه چک را به صورت زیر ویرایش، و به دادگاه تحویل داد:
خواهان: خانم/ آقای …
خوانده: خانم/ آقای …
وکیل: خانم/ آقای …

تعیین خواسته و بهای آن:

 • مطالبه وجه چک
 •  خسارت تاخیر تادیه
 •  صدور قرار توقیف اموال

دلایل و منضمات:

 1.  دادخواست
 2. وکالتنامه وکیل
 3.  فتوکپی مصدق چک
 4.  فتوکپی مصدق گواهی عدم پرداخت بانک

دادخواست:

با سلام و احترام خدمت ریاست محترم دادگاه
به استحضار عالی می‌رساند موکل اینجانب به موجب یک فقره چک بانک … به شماره … و به مبلغ …. ریال از آقای …. طلبکار است. قابل توجه است که چک مذکور به موجب گواهی عدم پرداخت به شماره …. مورخ …. برگشت خورده است. فلذا به موجب دادخواست تقدیمی، تقاضای صدور حکم محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ مذکور در چک و همچنین خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت و هزینه‌های دادرسی من جمله حق وکاله را داریم. با تشکر.

امضا و مهر: ….

شماره وکیل امور چک در تهران

موسسه آفتاب با استفاده از سال‌ها تجربه در انواع پرونده‌های حقوقی و کیفری اعبتار جداگانه‌ای کسب کرده است و بهترین وکیل چک برگشتی تهران همکاری می‌کند. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت شماره وکیل چک و آشنایی با بهترین وکیل امور چک در تهران ، با موسسه حقوقی ارتباط برقرار کنید.

پرسش های متداول

چرا برای وصول چک به وکیل نیاز داریم؟

دعاوی مربوط به چک برگشتی حساس هستند و اگر به خوبی به آنها نپردازیم ممکن است متحمل آسیب و خسارت شویم. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان از یک وکیل چک که در این زمینه تخصص دارد استفاده کرد. چنین وکیلی به تمام روندهای مربوط به دادرسی و پیگیری حقوقی آگاه است و می‌تواند خیال شما را از وصول چک آسوده کند.

وکیل چک چه وظایفی دارد؟

وکیل چک ممکن است وظایف مختلفی بر حسب مورد مد نظر داشته باشد. یکی از این وظایف به اجرا گذاشتن و نقد کردن چک است. اثبات معتبر بودن چک در دادگاه و عدم صدور آن به منظور انجام معاملات نامشروع نیز جزو وظایف وکیل است.

وکیل چک برای دفاع از حقوق ما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

چنین وکیلی که سابقه چند ساله در همین زمینه دارد و بارها مورد آزمایش قرار گرفته است، شناخت و دانش عمیقی از رویه دادگاه دارد. همچنین این وکیل با قوانین مدنی و تجاری آشناست و اجازه تخطی از قانون را به طرف مقابل نمی‌دهد.

در چه مواردی وکیل چک تنها از بعد حقوقی طرح مسئله را حل می‌کند؟

در مورد چک‌هایی که به دلیل ضمانت انجام تعهدی صادر می‌شوند و یا چک‌هایی که سفید امضاء هستند، وکیل تنها قادر است از بعد حقوقی موضوع را پیگیری کند و پرونده از حیطه کیفری خارج است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *