وکیل مهریه

وکیل مهریه

وکیل مهریه کسی است که به تمامی قوانین مهریه مسلط بوده و از مهارت بالایی در حل مسائل مربوط به حوزه مهریه برخوردار است. مهریه در واقع مالی است که زوج در هنگام جاری شدن خطبه عقد متعهد می‌شود آن را به زوجه بپردازد. مهریه می‌تواند شامل اموال مختلفی من جمله طلا، سکه، وجه رایج مملکت، ملک و آپارتمان باشد. طبق قانون مهریه، زوجه می‌تواند هر زمانی که بخواهد مهریه را از زوج طلب کند. شایسته ذکر است که مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت قابل پیگیری و مطالبه است. وکیل مهریه در صورت به استخدام در آمدن، موظف است در پرونده مهریه موکل خود را به حقوق خود برساند.

گاهاً دیده می‌شود زوجه برای دریافت مهریه و حق خود در شرایط مختلف به مشکل بر می‌خورد. در چنین شرایطی استفاده از وکیل متخصص مهریه کاملاً عقلانی است و باعث می‌شود شما راحت‌تر و سریع‌تر به حقوق خود برسید. برای آگاهی از شرایط مطالبه مهریه و کمک گرفتن از بهترین وکیل مهریه در تهران با ما همراه باشید.

وکیل مهریه کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیل مهریه نوعی از وکیل است که به موکل خود کمک می‌کند از راه قانونی و به صورت مسالمت آمیز حقوق خود را از جمله مهریه مطالبه کند. مهریه مالی است که مرد در هنگام عقد نکاح به زن می‌بخشد؛ این مال ممکن است در قالب سکه بهار آزادی، اموال منقول و غیر منقول، پول نقد و … و به صورت عند المطالبه و عند الاستطاعه باشد.

بر خلاف انتظار برخی از افراد، دعوای مهریه یک دعوای حقوقی است و برای مطالبه آن ارائه دادخواست نیاز است. در واقع این کار در شرایط امروز جامعه بسیار پیچیده شده و تخصص کافی برای رسیدگی به آن لازم است.

بنابراین مطالبه مهریه از طریق وکیل مهریه بسیار آسان‌تر و سریع‌تر است و باعث می‌شود شما فارغ از تمام نگرانی‌ها، به حقوق خود در رابطه با مهریه برسید. در اغلب موارد درخواست مهریه پیچیده می‌شود و انتخاب وکیل متخصص مهریه می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شود و احتمال موفقیت را به حداکثر خود برساند.

وکیل مهریه کسی است که در زمینه مهریه تخصص و تجربه دارد و به قوانین و پروسه‌های این چنینی تسلط دارد. استفاده از وکیل متخصص در هر پرونده‌ای باعث بهبود روند آن می‌شود که این در مورد مهریه نیز صادق است.

توجه داشته باشید که معمولا زن تنها در صورتی مهریه خود را مطالبه می‌کند که قصد طلاق یا تحت فشار دادن همسر خود را داشته باشد؛ از این رو وکیل مهریه خوب باید تمام تلاش خود را برای ایجاد صلح و سازش بین زوجین انجام بدهد.

وکیل مهریه خوب موظف است تمام نکات لازم را به موکل خود تذکر دهد و از هیچ مشاوره‌ای در این مورد دریغ نکند. همچنین وکیل باید پروسه‌های قانونی مثل دادخواست مهریه را پیگیری کند و در جلسات دادگاه برای احقاق حق موکل تلاش کند.

ویژگی‌های وکیل مهریه

نکاتی که در رابطه با مطالبه مهریه وجود دارد، باعث می‌شود افراد عادی تحت شرایط خاصی نتوانند به خوبی مهریه خود را دریافت کنند. بنابراین افراد به وکیل مراجعه می‌کنند و معمولاً به بهترین وکیل مهریه برای اینکار احتیاج دارند. بهترین وکیل امور مهریه ویژگی‌هایی دارد که با استفاده از آنها می‌تواند این کار را به درستی و به سرعت انجام بدهد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

تسلط به تمام قوانین مربوط به مهریه و در صورت لزوم ازدواج و طلاق. مواد ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۱ قانون مدنی در مطالبه مهریه از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. ضمناً شما با انتخاب بهترین وکیل مهریه در تهران می‌توانید از مشورت‌های او در سایر زمینه‌ها نیز استفاده کنید و اگر پرونده پیچیده شد، دچار سردرگمی نشوید.

 • پیگیری پرونده به صورت مداوم و سعی بر احقاق حق موکل زوجه
 • سعی بر توقیف هرچه سریع‌تر اموال زوجه (چرا که در شرایطی تنها چند روز عدم توجه به این موضوع ممکن است باعث ضایع شدن حق زن شود)
 • سعی بر ایجاد صلح در بین اعضای خانواده و جلوگیری از بروز تنش
 • دفاع مدبرانه و شجاعانه از موکل در جلسات دادگاه
 • آشنایی با پروسه‌های قضایی و داشتن سابقه موفق در این زمینه
 • تسلط بر قوانین و مواد مربوط به صدور اجراییه، مزائده و همچنین مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده یا ثبت

بهترین وکیل مهریه

برای اینکه بتوان در مورد پرونده‌های مربوط به مهریه موفق شد، تنها انتخاب وکیل متخصص کافی نیست و افراد باید سعی داشته باشند بهترین وکیل مهریه را انتخاب کنند. انتخاب بهترین وکیل امور مهریه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد اما شما می‌توانید با توجه به معیارهایی، وکیل مناسب را در این زمینه انتخاب کنید. برخی از این معیارها شامل:

 • وکیل مهریه باید وکیل پایه یک دادگستری بوده و وکیل پایه یک باشد
 • داشتن تجربه و آگاهی در زمینه‌ مهریه و حقوق خانواده
 • موفقیت و سابقه مناسب در پرونده‌های قبلی
 • سخنوری و فن بیان قوی و جسارت در دفاع از حقوق موکل
 • حضور مداوم و منظم در دادگاه برای دفاع
 • آشنایی با پروسه‌های قضایی و اداری مربوط به پرونده مورد نظر
 • تسلط به مهارت‌های نگارش و تنظیم دادخواست، نامه، نوشته و …

مهارت‌ها و ویژگی‌های دیگری نیز باید در وکیل وجود داشته باشند که خیال شما را آسوده کنند. به عنوان مثال اخلاق حرفه‌ای و امانت‌دار بودن در وکلا بسیار مهم است. اما به طور کُل بهترین راه برای انتخاب وکیل مهریه خوب جلسات مشاوره و آشنایی با وکیل مورد نظر و همچنین پرس و جو از سایر افرادی است که مشکل مشابه داشته‌اند. شما عزیزان می‌توانید برای تماس با بهترین وکیل مهریه در تهران و یا مشورت با یک وکیل خانواده تماس بگیرید.

مزایای گرفتن وکیل مهریه

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، اختیار کردن وکیل متخصص در هر زمینه‌ای احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد. این مسئله در پرونده‌های مربوط به مهریه پررنگ‌تر است و حتی گاهی انتخاب درست وکیل را ضروری می‌کند. در ادامه برخی از مزایایی که گرفتن وکیل مهریه می‌تواند داشته باشد را بیان می‌کنیم:

 • کوتاه شدن زمان دادرسی و تعیین تکلیف پرونده
 • عدم نیاز به حضور در دادگاه یا پیگیری حضوری فرایندهای حقوقی
 • توانایی توقیف سریع اموال زوج
 • توانایی جلب زوج توسط سیستم قضایی
 • توانایی ممنوع الخروج کردن زوج
 • توانایی رد دادخواست اعسار زوج
 • مشورت به زوجه برای استفاده از تکنیک‌هایی که شانس موفقیت را بیشتر می‌کند و..

هزینه وکیل برای اجرای مهریه

در اغلب موارد، مقدار حق الوکاله وکیل بر حسب میزان مهریه و خدماتی که وکیل مهریه ملزم است ارائه کند، تعیین می‌شود. وکیل مهریه خوب یک قرارداد را همان اول کار با موکل خود منعقد می‌کند و مبلغی که طرفین بر آن توافق دارند را در آن ذکر می‌کند.

همچنین باید گفت که اگر موکل تنها به مشورت احتیاج داشته باشد، حق مشاوره را پرداخت می‌کند و نیازی به پرداخت حق الوکاله نیست. می‌توان گفت که در اغلب موارد، هرچه تخصص و سابقه وکیل مهریه بهتر باشد، هزینه‌ای نیز که دریافت می‌کند بیشتر می شود.

انواع مهریه از نظر شرایط

مهر المثل

نوع دیگری از مهر وجود دارد که زوجین در ضمن عقد بر سر آن به توافق نرسیده باشند و مقدارش تعیین نشده باشد؛ اما این مهریه ابطال شده باشد. در این مورد مهر المثل به زوجه بعد از عقد و بعد از نزدیکی تعلق می‌گیرد. شرایط تعیین کننده مهر المثل کاملاً به زن وابسته است و طبق عرف مقدار آن توسط دادگاه تعیین می‌شود.

میزان تحصیلات، ویژگی‌های خانوادگی و اخلاقی، معیارهای جسمی و شرایط اقتصادی زن بر تعیین مهر المثل تاثیرگذار است. انتخاب وکیل مهریه خوب در احقاق حق در مهر المثل تاثیر بسیار زیادی دارد.

مهر المسمی

این نوع از مهریه رایج‌ترین نوع مهریه است و در سند ازدواج مقدار دقیق آن ثبت می‌شود. از آنجایی که اسم این مهریه در عقدنامه نوشته می‌شود، به آن مهر المسمی گفته می‌شود. طبق قوانین موجود در جمهوری اسلامی ایران، مهر المسمی هیچ محدودیتی ندارد و بعد از توافق هر چقد که بخواهید می‌توانید آن را به ثبت برسانید. امکان ثبت مهر المسمی به هر میزانی و در قالب ملک و مال وجود دارد.

انواع مهریه از نظر نحوه طلب آن

مهریه از لحاظ روش و نحوه طلب کردن به دو دسته عندالمطالبه و عند الاستطاعه تقسیم می‌شود:

مهریه عند المطالبه

این نوع مهریه دینی است که بر گردن زوج قرار دارد و هر زمان که زوجه به دادگاه خانواده مراجعه کند و تقاضای دریافت آن را داشته باشد، زوج باید آن را پرداخت کند.

مهر المتعه

در بعضی شرایط هیچگونه مهریه‌ای در هنگام عقد برای زوجه در نظر گرفته نشده است و مرد قبل از تعیین مهر اقدام به طلاق زن می‌کند. در این شرایط مهر المتعه برای زن تعیین می‌شود که مقدار آن به وسع مالی مرد بستگی دارد.

مهریه عند الاستطاعه

در مورد این نوع مهریه اگر زن مهراش را طلب کند، دادگاه بر اساس وسع مالی مرد تصمیم می‌گیرد که او چه مقدار از آن را پرداخت کند. در این صورت اگر مرد قادر به پرداخت مهریه مورد نظر نباشد، زن نمی‌تواند از حق حبس خود استفاده کند. شرایط دریافت مهریه عند الاستطاعه نیز بسیار متنوع است و اطلاعات دقیق‌تر آن تنها از طریق وکیل مهریه در دسترس است.

بهترین وکیل مهریه

مدارک مورد نیاز برای اجرا گذاشتن مهریه

برای مطالبه مهریه از روش‌های مختلف، ارائه مدارک متفاوتی لازم است. بر این اساس مهم‌ترین مدارکی که برای به اجرا گذاشتن مهریه به آن احتیاج دارید شامل:

 • عقد نامه (اصل سند ازدواج)
 • مدارک شناسایی مثل کارت ملی و شناسنامه

برای اجرا گذاشتن مهریه صرفاً ارائه مدارکی که ثابت کند چنین حقی دارید، کافی است. برای ارائه مدارک مورد نیاز باید در نظر داشته باشید که قوانین مربوط به مهریه به صورت دائم با تغییر مواجه می‌شوند و گرفتن مشاوره از بهترین وکیل مهریه می‌تواند راهگشا باشد. وکیل مهریه تمام مدارک و راهکارهای مورد نیاز را به شما معرفی می‌کند و مستقیماً به سمت بهترین روش اخذ مهریه راهنمایی می‌کند. همچنین با همکاری با یک وکیل می‌توانید تمام مراحل اداری را با تنظیم وکالتنامه به او بسپارید.

روش‌ های مطالبه مهریه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم مطالبه مهریه به سه طریق امکان پذیر است:

اجرا مهریه از طریق ثبت

اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد اما از پرداخت آن خودداری کند، زوجه می‌تواند مهریه را به اجرا بگذارد. متداول‌ترین روش برای اجرا گذاشتن مهریه، از طریق اداره ثبت است؛ در این حالت زن مدارک خود را ارائه می‌کند و مقدار دارایی همسر خود را اظهار می‌کند. در این صورت مرد تا ۱۴ روز فرصت دارد مهریه را پرداخت کند و در غیر این صورت در دادگاه پرونده تشکیل می‌شود. دادگاه می‌تواند با توقیف و فروش دارایی‌های مرد، مهریه زن را پرداخت کند.

ارسال اظهارنامه به شوهر

اظهارنامه نوعی اوراق چاپی و آماده در دادگاه است که در آن دو ردیف خواهان و خواهنده وجود دارد. در این برگه زوجه می‌تواند تقاضای مطالبه مهریه خود را بنویسد و به دادگاه بفرستد. در واقع این روش مطالبه مهریه از طریق دادگاه است. در این صورت همسر همچنان باید تمکین کند وگرنه نفقه به او تعلق نمی‌گیرد. البته امروزه روش‌های جدیدتری مثل سامانه ثنا یا مراجعه به دفاتر خدمات قضایی برای مطالبه مهریه وجود دارد.

ویژگی‌ های بهترین مهریه

برای اینکه مهریه از نظر قانونی قابل استناد باشد و بتوان آن را مطالبه کرد، باید دارای ویژگی‌هایی باشد. در واقع اگر مهریه تمام این شرایط را داشته باشد، قابل پذیرش است و در غیر این صورت ابطال می‌شود. ویژگی‌های مهریه به طور کُلی شامل:

مقدار مهریه و جنس آن باید بر اساس معیارهای دقیق مشخص باشد.

مهریه باید ارزش معاملاتی و عقلایی داشته باشد؛ یعنی در بازار قابل خرید و فروش باشد مثل ماشین، ملک، طلا و … که بتوان آن را معامله کرد.

مهریه باید برای زوجه قابلیت تملک داشته باشد.

مهریه باید اموال خصوصی باشد واموال وقفی یا عمومی را شامل نشود.

چند درصد مهریه به وکیل تعلق می‌گیرد

یکی دیگر از راه‌های عقد قرارداد با وکیل مهریه این است که با توجه به مهریه، مبلغی را تعیین کرده و به عنوان حق الوکاله وکیل در نظر بگیرید. در واقع در این قرارداد شما درصدی از مهریه (معمولاً ۲ تا ۱۰ درصد) را در صورت موفقیت در مطالبه مهریه به وکیل پیشنهاد می‌کنید. با اینکار هم می‌توانید به صورت تضمینی مهریه را دریافت کنید و هم وکیل از پیشنهاد بهتری بهره می‌برد.

بهترین وکیل مهریه در تهران

انتخاب بهترین وکیل مهریه تهران کار سختی نیست و به این منظور کافی است اطلاعات داشته باشید. از ویژگی‌های یک وکیل مهریه خوب می‌توان به تسلط بر علم حقوق، تجربه و سابقه کاری، اخلاق حرفه‌ای و شهرت وکیل اشاره کرد. اغلب در جلسات مشاوره می‌توان به اخلاقیات و سطح سواد او پی برد. توصیه می‌کنیم برای ارتباط با حاذق‌ترین وکیل مهریه در تهران ارتباط برقرار نمایید.

شماره تلفن وکیل مهریه

یکی از بهترین راه‌های انتخاب وکیل مهریه مناسب، استفاده از مشورت متخصصان است. موسسه حقوقی آفتاب به عنوان باسابقه‌ترین موسسه حقوقی تهران، آماده است تا در هر زمینه حقوقی به شما مشاوره دهد و شماره بهترین وکیل مهریه در تهران را در اختیار شما قرار دهد.

شایسته ذکر است که این موسسه با معتبرترین و خوش سابقه‌ترین وکلای متخصص همکاری می‌کند و می‌تواند وکلایی را به شما پیشنهاد کند که موفقیت در پرونده‌های حقوقی را تضمین می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر لطفاً با ما تماس بگیرید.

پرسش های متداول

وکیل مهریه به چه کسی گفته می‌شود؟

گاهاً دیده می‌شود که زوجه برای اخذ مهریه که حق قانونی‌اش است، درگیر پیچیدگی‌های حقوقی و البته خانوادگی می‌شود و در این مسیر ممکن است خسته شود. وکیل مهریه می‌تواند با قبول دعوای مهریه و کمک به زن، او را از حضور در دادگاه و تنش‌های بی‌پایان آن بی نیاز کند و به راحتی به حقوقش برساند.

وکیل مهریه چگونه زوجه را در طلب مهریه یاری می‌کند؟

فردی که به عنوان وکیل مهریه وکالت زوجه را تقبل می‌کند، در زمینه پرونده‌های خانوادگی تخصص دارد و سال‌ها در حوزه مهریه فعالیت داشته است. همچنین این وکیل اغلب از وکلای پایه یک دادگستری است و با رویه‌ها و قوانین قضایی به خوبی آشناست. بنابراین می‌تواند احتمال موفقیت در دعاوی را بالا ببرد و سرعت رسیدگی به پرونده را چند برابر کند.

گرفتن وکیل مهریه چه مزایایی دارد؟

وکیل مهریه خدمات استثنایی ارائه می‌کند. مثلاً در صورتی که زوج مهریه را پرداخت نکند و قصد خروج از کشور را داشته باشد، وکیل می‌تواند او را ممنوع الخروج کند یا حکم جلب او را بگیرد. وکیل می‌تواند دستور توقیف اموال مرد را از دادگاه مطالبه کند. همچنین با حضور وکیل در دادگاه، نیازی به حضور زوجه نیست.

دستمزد وکیل مهریه چقدر است؟

دستمزد وکیل مهریه معمولاً به صورت درصدی از مهریه تعیین می‌شود تا هم فشاری بر روی موکل وجود نداشته باشد و هم وکیل بتواند با انجام کار خود به حقوقش برسد. نکته مثبت این کار این است که وکیل تنها در صورت موفقیت در مطالبه مهریه می‌تواند به حق الوکاله خود دست یابد. دستمزد وکیل ممکن است تا ۱۰ درصد از مهریه را شامل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *